Mjesto življenja, igre i učenja djece i odraslih

R A S T E M O Z A J E D N O

Dijete gledamo kao aktivnog sukreatora vlastitog učenja, a ne ‘praznu ploču’. Vjerujemo da ono najbolje uči iskustveno i kroz praksu te, ako mu to dozvolimo, zadovoljno preuzima dio odgovornosti za svoje učenje. Odgojno-obrazovni proces na taj način postaje rezultat interakcije između djeteta, odgajatelja i prostora. Opažamo, interpretiramo, razumijemo i dokumentiramo nastojanja svakog našeg djeteta da razumije svijet oko sebe.

Ovo se posebno odnosi na osmišljavanje poticajnog okruženja u vrtiću. Još je Jean Piaget smatrao kako je za razvoj djeteta nužno da ono samostalno, slobodno i aktivno istražuje svijet oko sebe jer tako izgrađuje sebe kao osobu.

Njegujemo kulturu slušanja, uvažavanja i poštivanja djeteta kao aktivnog sukreatora učenja dok spontano istražuje i razvija svoje potencijale

Način na koji slušamo dijete je ono što nas određuje

Slušanje znači da dijete vidimo, a ne samo gledamo, da razumijemo proces učenja otkrivajući specifičnosti pojedinca, uvažavamo njegove individualne karakteristike te komuniciramo pružajući djetetu temeljnu podršku u njegovom razvoju.

Pozorno pratimo dijete na različite načine: dijalogom, interpretiranjem aktivnosti, likovnih radova i simboličke igre. Sam proces dječjeg učenja je nepredvidiv i nema zadane sheme usvajanja znanja. Svako dijete je individua s različitim mogućnostima, interesima i znanjima. Mogućnost sudjelovanja djece različite dobi u zajedničkim aktivnostima jednako je važna za mlađu djecu koja dobivaju mogućnost učenja od starijih prijatelja, a što pridonosi njihovom kognitivnom, emocionalnom, socijalnom i jezičnom razvoju, kao i za stariju djecu, koja na taj način imaju priliku voditi i preuzeti odgovornost u druženju s mlađima.

Cjelokupna organizacija naših prostora podrška je u tom procesu. Temelji se na uvažavanju aktivne, istraživačke i otkrivačke prirode učenja djece te činjenici da djeca kao socijalna bića stupaju u svrhovite socijalne odnose od najranije dobi.

Naša je uloga da pomognemo djeci da kroz grafičke i druge oblike reprezentacije te kroz zajedničke refleksije jedni drugima prenesu svoje zamisli i način na koji razumiju probleme kojima se bave i koji ih zanimaju.

Pročitaj više

  • Nastojimo oblikovati okruženje koje djecu različite dobi stavlja u poziciju suradničkog učenja. Potiče ih na dogovaranje, pregovaranje o cilju i raznovrsnim načinima dolaska do njega. Potiče ih na objašnjavanje svojih postupaka i gledišta partneru u igri. Potiče ih i na rješavanje problema na različitoj kognitivnoj i socijalnoj razini.

  • Otvoreni kurikulum naglasak stavlja na autonomiju, spontanost, kreativnost i inicijativnost djeteta. U takvom, prividno nestrukturiranom procesu djecu se potiče na samoiniciranje i samoorganiziranje vlastite igre.

  • Kada često koriste 'otvorene materijale' djeca s vremenom uviđaju da nemaju ograničenja u igri te postepeno sve slobodnije koriste vlastitu maštu – znaju da sve što zamisle prikladnim materijalima mogu i ostvariti. Bez rizika razvijaju svoju sposobnost imaginacije i uživaju u materijaliziranju nečega što je nastalo u njihovoj glavi.

  • Svjesni smo koliko je važno djeci pružati prilike za istraživanje i spontano manipuliranje materijalima koji sadrže brojne mogućnosti taktilnih i kinestetičkih iskustava. Takvi senzorni materijali pružaju djeci priliku za istraživanje, stvaranje, opuštaju ih, fasciniraju, podržavaju njihovu kreativnosti i maštu.

  • Postoji nebrojeno mnogo načina na koje se dijete može izraziti. No, ono što od njih možemo očekivati je kreativan proces, a ne realiziran likovni (ili bilo koji drugi) proizvod. Djecu uzbuđuje ono što trenutno rade dok je sam rezultat nevažan. Umjetnički izričaj je, dakle, proces koji uključuje eksperimentiranje i traženje novih spoznaja, što pridonosi razvoju divergentnog mišljenja, a time i kreativnosti.

  • Najvrjednijima smatramo aktivnosti koje djeci omogućuju stjecanje novog znanja, ali ih navode i na prilagodbu postojećeg, kao što su istraživačke aktivnosti u kojima djeca imaju kontrolu nad vlastitim procesom učenja. Istražujući, primjenjuju svoja uopćena iskustva na nove pojave, pronalaze simbole za reprezentaciju te ulaze u komunikaciju i ekspresiju dostupnim sredstvima. Surađujući, razmjenjuju i revidiraju ono što su naučili.

Važno je pravilno usmjeriti dijete, ali bez da ga poučavamo ili mu zadajemo konačan cilj. Na taj način potičemo kreativnost i njegujemo djetetovo nastojanje da se samostalno izrazi.

Ivana Žarko, odgajateljica

U Č I M O Z A J E D N O

Prostorno materijalni kontekst utječe na naše misli, osjećaje i djelovanje, zbog čega je bogato i raznovrsno okruženje ključno za dječji razvoj

Kontinuiranim zajedničkim radom već 30 godina gradimo zajednicu u koju djeca, ali i njihovi roditelji, kao i djelatnici ustanove dolaze i odlaze s osmijehom.

Stavljajući naglasak na cjeloviti razvoj djeteta, kontinuirano prilagođavamo i mijenjamo poticajno okruženje koje omogućuje stjecanja različitih iskustava. U svakom prostoru dijete može pronaći svoje mjesto za mir, opuštanje, odmor, kao i za igru, učenje i druženje s drugom djecom.

Stručno usavršavanje i edukacija zaposlenika važan je fokus. Našim odgajateljima bitne su teorijske i znanstvene spoznaje pomoću kojih razumiju i unaprjeđuju svoj odgojno-obrazovni rad. Na ovaj način kontinuirano produbljujemo svoje razumijevanje procesa učenja djece, kao i naše uloge u tom procesu.

Naši objekti potiču aktivno učenje

Često se spominje da prostor u kojem dijete većinu svoga dana ima ulogu odgajatelja. Da bi to uistinu tako i bilo, prostorno-materijalni kontekst treba odgovarati i ispunjavati interese i potrebe djeteta.

Lokacija Vrbani
Kuzminečka 16/18, Vrbani III, Zagreb

Lokacija Dubrava
Aleja Blaža Jurišića 9, Dubrava, Zagreb

Sve materijale osmišljavaju odgajatelji koji promatranjem i sudjelovanjem u igri, prema uočenom, izrađuju i nude poticaje. Raznovrsnost, dostupnost, količina i način prezentiranja materijala potiču neovisnost i autonomiju djetetovog učenja.

Ana Klara Stamenković, pedagoginja

Pratite naš blog, rastite i učite s nama

Svakodnevno našim malim polaznicima omogućavamo istraživanje, izražavanje te integrirano i suradničko učenje. To je rezultat uske suradnje stručnog tima (psihologa i pedagoga) i odgojitelja DV Dječja igra, ali i kontinuiranog stručnog usavršavanja.

Pišite nam, tu smo za vas